MŠ Lužická

Třída Koťátka 😺

Koťátka u policie

25.6. šly děti z Koťátek na návštěvu k Policii do Jaroměře. Podívaly se do kanceláře, pan policista jim ukázal, co všechno používají při „ akci“ a nakonec si zkusily, jak mají policisté pohodlná auta. Byla to moc příjemná návštěva.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kotatka-u-policie

Cesta přírodou

 

V pátek 21.6. jsme s dětmi z Koťátek vyrazili vláčkem do Pardubic na edukační program do galerie do Automatických mlýnů. Paní z galerie měla pro děti připravený výtvarný program a prohlídku galerie a musím děti moc pochválit za jejich zájem a vzorné chování, které k takové společenské události patří. Po obědě byla sladká odměna a před cestou domů prolézačky na hřišti. Výlet byl skvělý a snad jsme se v Automatických mlýnech nebyli podívat naposledy.

 

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/cesta-prirodou/album

 

Rozloučení s Koťátky

 

20.6. jsme se rozloučili s Koťátky, kteří jdou do školy. Přišli se na naše představení podívat děti z Kytiček i Berušek, paní učitelky, paní kuchařky a uklízečky i paní z kanceláře. To byla sláva veliká!!!!Vystoupení se Koťátkům mooooc povedlo, však to jsou už veliké děti!

 

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/rozlouceni-s-kotatky

 

Koťátka na zmrzlince

 

19.6. jsme se vydali na zmrzlinu k Machom. Každé Koťátko si mohlo vybrat jakou si dá a jak si mlaskaly!

 

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kotatka-na-zmrzlince

 

Koťátka na Babiččině dvorečku

 

24.5. vyrazily děti z Koťátek i s ostatními dětmi z Lužické školky na celodenní výlet do Licibořic do Babiččina dvorečku, kde na nás čekala domácí zvířátka a úžasné zázemí. Moc jsme se všichni těšili na výlet, však už jízda autobusem ze školky byla veliké dobrodružství a co pak návštěva dvorečku! Bohužel nám počasí nepřálo, ale i tak jsme měli spousty zážitků.  Při velikém dešti jsme se ukryli v pokojíčku na statku, kde si děti v kuchyni upekly preclíky, poslechly si pohádku a pomuchlaly si vodní želvu a slepici hedvábničku. A po dešti jsme konečně vyrazili do terénu obhlédnout koťátka, kozy, králíčky a kachny. Je jaro a všude kolem nás byla mláďátka – čerstvě narozená selátka, hříbátka, králíčci a koťátka! A jak si děti s velkou opatrností sesbíraly vajíčka od slepic. No to byly zážitky!


https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kotatka-v-babiccine-dvorecku


Návštěva knihovny Na Zavadilce

15.5. navštívily děti z Koťátek knihovnu Na Zavadilce. Paní knihovnice si s dětmi povídala o rodině, jak je rodina důležitá a každé Koťátko řeklo i něco o sobě. To, jak se chováme ke knížkám si děti vyzkoušely při prohlížení půjčených knížek v knihovně. Cestou zpátky jsme se zastavili protáhnout si tělíčka na hřiště a pak alou na oběd.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-knihovny-na-zavadilce

Výlet do Velichovek

25.4. jsme si vyrazili na výlet autobusem do Velichovek. Tam jsme si prošli lázně, dali svačinku a cestou na hřiště jsme si prošli ještě naučnou stezku. Na hřišti si děti daly dobroty od maminek a pak hurá na hřiště! A to bylo prima! Unavení jsme dojeli zpátky autobusem do Jaroměře a ve školce jsme si dali výborný oběd!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vylet-do-velichovek

Zahradníci

 

12.4. nás krásné jarní počasí namotivovalo k péči o naše vyvýšené záhonky.

Záhonky jsme si upravili, vyseli jsme mrkev, hrách a ředkev, nakonec vše děti zalily.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/zahradnici

 

Návštěva knihovny

 

10.4. se děti z Koťátek vydaly na návštěvu do knihovny, kde na ně už čekala paní Karásková. Popovídala si s dětmi na téma vesmír a na konci si děti mohly prohlédnout knížky jaké chtěly. Návštěva to byla opravdu skvělá a dětem se moc líbila.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-knihovny-24

Když se řekne kamarád

5.4. 2024 do naší mateřské školy přijela návštěva z Biskupství z Hradce Králové se svým interaktivním programem o přátelství, zradě a lásce. Děti si připomněly situace ze života a povyprávěly co jim se na toto téma stalo a co zažily.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kdyz-se-rekne-kamarad

Velikonoční dílny

26.3. v úterý děti z Koťátek vyráběly velikonoční výzdobu. Na pomoc jim přišli jejich rodiče a hned byla výzdoba hotová. Bylo vidět, jak jsou děti se svými rodiči sehraní a ve třídě vládla veselá atmosféra. Děti si mohly vyrobit kohoutka, slepičku nebo kuřátko a do nich položit nabarvené vajíčko, které měly připravené z minulého týdne. Letošní velikonoční dílny se náramně povedly.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/velikonocni-dilny-kotatka

Pečení jidášků

25.3. jsme se pustili do krásné práce! K velikonočním svátkům patří neodmyslitelně i pečení. Děti z naší školky se proto pustily do pečení jidášů, které nám paní kuchařky po upečení pomazaly máslem a medem, aby byly ještě sladší a chutnější. Děti si je odpoledne daly ke svačině s mlékem a byla to veliká dobrota!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-jidasku-kotatka

Velikonoční dílny v Muzeu

V pátek 22.3. měly děti z Koťátek o zábavu postaráno. Navštívily Wenkeuv dům – Muzeum v Jaroměři, kde pro ně byly připraveny velikonoční dílny. Děti si ozdobily květináčky ubrouskovou technikou, zasely si do nich osení, a nakonec si do květináče vyrobily zápichy. Na kole štěstí si vytočily techniku výroby zápichu. Bylo vidět, že to Koťátka moc baví, dílničky si moc užily a hlavně budou připraveni na velikonoční svátky!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/velikonocni-dilny-v-muzeu

Záchranná stanice

 

Máme rádi zvířata....

V pátek 22.3. jsme se vydali na druhý konec Jaroměře. Naším cílem byla záchranná stanice pro handicapovaná zvířata v Jaroměři. Těšili jsme se, že zblízka uvidíme zvířata, která, když máme štěstí, můžeme spatřit ve volné přírodě. Asi nejvíc se dětem líbil mýval, kterého si lidé pořídili jako domácího mazlíčka. Při lovení síťkami v přírodním jezírku děti pozorovaly vodní živočichy šneky, chrostíky, vodní pavouky. Ve stanici jsou dále různí zranění dravci, čápi, sovy, labutě, divočáci, kuna i stálý nájemník krkavec. Děkujeme Vám za spoustu dobrot, které děti přinesly zvířátkům. Velké poděkování posíláme panu Mackovi a panu Kohlovi (dědeček Filípka Fišara) za krmení, které do stanice dovezli. Děkujeme!!! 

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/zachranna-stanice-kyticky

Barvení vajíček

20.3. jsme s dětmi z Koťátek barvili vajíčka tradiční metodou, barvení ve slupkách cibule. Děti si na vajíčko vybraly kytičku, lísteček, omotaly si ho gázou a daly do připravené vody s cibulí. A ten výsledek!!!!!  Na naleštěná vajíčka byl úžasný pohled a všichni už se na Velikonoce moc těšíme. Každé vajíčko bylo krásné a originální.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/barveni-vajicek

Velikonoční výzdoba na náměstí

Dnes 18.3. jsme ve spolupráci s Technickými službami vyzdobili s dětmi z Koťátek truhlík na náměstí. Děti měly ze svého díla velikou radost a snad naše výzdoba bude dělat radost i ostatním.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/velikonocni-vyzdoba-na-namesti

Než vyroste rostlinka

 

Dne 13.3. nás v MŠ navštívila paní Kmoníčková z Centra rozvoje z České Skalice se svým z interaktivním programem. Děti si zopakovaly, co vše potřebuje rostlinka k tomu, aby krásně rostla. Děti si zasely semínka a budou pozorovat, jak rostlinky rostou za různých podmínek. Už teď se těšíme na výsledek.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/nez-vyroste-rostlinka-kotatka

Koťátka v knihovně

 

11.3. se děti z Koťátek vydaly do knihovny do Josefova. Přálo nám krásné počasí a procházka to byla moc příjemná. V knihovně se nám věnovala paní knihovnice a s dětmi si povídala na téma „domácí zvířata“. Děti si mohly prohlédnout oblíbené knížky a s kamarády si o nich popovídat. A pak už alou zpátky do školky na oběd.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kotatka-v-knihovne-24

Návštěva na ZŠ Boženy Němcové

Dne 6.3. jsme byli s předškoláky na návštěvě na ZŠ Boženy Němcové. Vyučovací hodinu plnou tělocviku vedla paní Kunová. Děti se zábavnou formou protáhly, zahrály si pohybové hry, proběhly si pohybovou dráhu, a nakonec se vydýchaly. Děti byly nadšené a už se těší na další návštěvu.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-na-zs-bozeny-nemcove

Záchranná stanice

V úterý 5.3.2024 jsme vyrazili s dětmi z Koťátek na batůžkový výlet do záchranné stanice v Jaroměři. Viděli jsme zblízka čápy, ježka, netopýra a spousty dalších zachráněných zvířátek, o které se na stanici vzorně starají. Počasí nám nakonec přálo a my měli moc příjemnou procházku.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/zachranna-stanice

Veselý týden u Koťátek

16.2.2024 byl poslední den z veselého týdne. Děti chodily vesele oblečené a krásně jsme si to užili. Hráli jsme legrační hry a v pátek nám udělal představení kouzelník Reno!!!! Smích byl slyšet po celé školce!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vesely-tyden-u-kotatek-24

Hurá do Smiřic

Ve středu 31.1. jsme vyrazili s dětmi z Koťátek na výlet do Smiřic. Z Jaroměře nás do Smiřic dovezl vláček. V parku pod zámkem si děti poběhaly, poznaly se s dětmi z místní školky a do Jaroměře nás dovezl „ vyhlídkový „ autobus. Naštěstí nás déšť doprovázel jen chvilinku, sluníčko nám sice nevykouklo, ale i tak jsme si výlet moc užili.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/hura-do-smiric

Jablíčka v župánku

V úterý 23.1. si děti z Koťátek „ ustrojily“ jablíčka do listového těsta…..práce to byla mravenčí, ale ten výsledek byl vynikající.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/jablicka-v-zupanku

Sáňkování a pekáčování

V pátek 19.1. jsme s Koťátky konečně mohli vyrazit sáňkovat! Sněhu bylo tak akorát, aby nám to krásně sjíždělo dolů. Děti si dopoledne moc užily a všichni se těšíme na další společné zážitky.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/sankovani-a-pekacovani

Krmení ptáčků

V pátek 12.1.2024 jsme s dětmi byli na batůžkovém výletu, kde jsme cestou na větvičky pověsili krmení pro ptáčky, které jsme ve středu vyrobili ze sádla a zrní. Tímto děkujeme rodičům a dětem, že na ptáčky myslí a zrní nám do školky nosí.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/krmeni-ptacku-u-kotatek

Návštěva kostela sv. Mikuláše

8.1.2024 jsme s dětmi z Koťátek navštívili kostel sv. Mikuláše v Jaroměři k připomenutí svátku Tří králů.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-kostela-kotatka

Malá technická univerzita: Digitální gramotnost

Dnes 29.11.2023 jsme ve školce přivítali lektorku Malé technické univerzity s programem digitální gramotnosti pro předškolní děti. Děti pracovaly ve skupinkách se čtvercovou sítí. Učily se logickému uvažování, kombinačním schopnostem, a to vše prožitkovou formou.

https://www.mtuni.cz/programy-pro-deti/

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/mala-technicka-univerzita-2023

Vánoční dílna s rodiči

Odpoledne 28.11.2023 hned po svačině už děti vyhlíželi z oken, zda se blíží rodiče na vánoční dílničku. Letos jsme vyráběli malinké i větší stromečky z vlny, které děti s rodiči dozdobili korálky, vločkami z papíru nebo drobnými tvary ve stříbrné barvě. Máme tedy i tento rok moc krásně ozdobený stromeček….

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vanocni-dilna-s-rodici

Návštěva Wenkeova domu – vánoční dílnička

V úterý 28.11.2023 dopoledne jsme si v muzeu vyrobili moc krásné vánoční výrobky – ozdobičku na stromeček z drátků a korálků, vánoční přání, které je vyrobené technikou mramorování a voňavý vánoční provázek z přírodního materiálu, dozdobený skořicí a hřebíčkem.

Děkujeme paní Joštové a jejím pomocnicím z M. muzea

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-wenkeova-domu-vanocni-dilnicka

Pečení cukroví

23.11. a 24.11. 

Chystání se na zimu a Vánoce v Koťátkách probíhá vždy již od konce listopadu - společně s dětmi zdobíme třídu a hernu, a v rámci adventních příprav nesmí chybět také tradiční pečení vánočního cukroví. A do toho jsme se pustili už ve středu, to jsme si vyrobili těsto, ve čtvrtek si každý vykrojil linecká kolečka a hodná paní kuchařka nám cukroví upekla. A v pátek jsme si pak všechno cukroví namazali výbornou rybízovou marmeládou. To že je fakt vynikající, jsme zjistili hned po namazání, protože  jsme ji všechnu zbylou z mističek dojedli.

Děkujeme rodičům za donesené suroviny a těšíme se, že vám naše cukroví nabídneme 7. 12. na naší Koťátkové besídce!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-cukrovi-kotatka

Pečení rohlíčků u Koťátek

10.11.2023 - Celý týden byl pro děti připravený v duchu oslav přelomu podzimu do zimy. Přečetli jsme si legendu o tomto světci, našli správnou cestu podle šipek, vyrobili si svatého Martina i koníka se stříbrnými podkůvkami, upekli svatomartinské rohlíčky a teď už se těšíme a vyhlížíme z okna první vločky…

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-rohlicku-u-kotatek

Památka zesnulých – návštěva hřbitova

2.11.2023 - Čas Dušiček a vzpomínka na zemřelé patří do našich životů i do životů dětí, aby umožnila připomenout dětem i nám důležité body života, které mu dávají smysl, a tak se s dětmi nevyhýbáme ani tématu vzpomínek na blízké, kteří už s námi bohužel nejsou a vydáváme se každým rokem na hřbitov, abychom zavzpomínali a zapálili svíčky….

 https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/pamatka-zesnulych

Výlet do Kuksu

24.10.2023 se děti z Koťátek vydaly na cestu do Kuksu. Cestou tam jsme jeli autobusem a cestou zpět do Jaroměře vlakem. Celé dopoledne jsme se krásně prošli po známých místech a spousta dětí tu nebyla poprvé. Moc jsme si to všichni užili.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vylet-do-kuksu

Batůžkový výlet - Růžovka

11.10.2023 jsme vyrazili  s dětmi z Koťátek na batůžkový výlet přes luka do části Jaroměře – do Růžovky. Cestou jsme poznávali stromy a jejich plody a zkoušeli najít cestu zpět do MŠ. Procházka to byla krásná, a hlavně nám přálo krásné počasí.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/batuzkovy-vylet-ruzovka

Návštěva ZŠ Boženy Němcové

10.10.2023 navštívily děti z Koťátek ZŠ Boženy Němcové. Paní vychovatelka je provedla školou, podívaly se do tříd a pohrály si s počítačem a interaktivní tabulí v počítačové učebně. Všechny děti byly nadšené a už se těší na další návštěvu.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-zs-bozeny-nemcove

Koláčky u Koťátek

27. 9. 2023 se dětičky z Koťátek pustily do pečení svátečních koláčků. Moc jim to šlo, zábava to byla veliká a co potom ten výborný výsledek!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kolacky-u-kotatek

Park Na Větvi

26.9.2023 jsme vyrazili s Koťátky vláčkem na celodenní výlet do Hradce Králové do Parku Na Větvi. Děti se projely i místní dopravou a když jsme dorazili do parku, všem bylo jasné, že si tento den užijeme. A také jsme si ho užili!!!!!!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/park-na-vetvi

 

Návštěva Wenkeova domu

13.9.2023 se děti z Koťátek vydaly na návštěvu do Wenkeova domu poslechnout si povídání o včelkách. Děti se podívaly na krátký film, o tom jak vypadá včelí píchnutí, podívaly se do mikroskopu na žihadlo, osahaly a ovoněly si medové plásty a okoukly různé druhy včelích úlů. Na konci návštěvy si Koťátka mohly vyrobit papírovou kytičku, kterou si hrdě nesly do školky.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-wenkeova-domu

Batůžkový výlet

Tak Koťátka mají za sebou první batůžkový výlet. Začátek cesty vedl do josefovského parku na hřiště, kde jsme popřáli Jáchymkovi k narozeninám a děti si zde krásně pohrály. Poté jsme pokračovali promenádou k Metuji a pak šup do školky na oběd. Děti se parádně prošly, proběhly a už se těšíme na další akce.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/batuzkovy-vylet-josefov

První den v Koťátkách

Prázdniny se přehouply do konce a začal nám školní rok. Přivítání bylo veliké a snad jsme se na sebe všichni těšili. Dětičky přivítala paní učitelka Jitka, Gabča a Simča. A už se moc těšíme na nová dobrodružství, která nás ve školním roce 2023/24 čekají.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/prvni-den-v-kotatkach