MŠ Lužická

Třída Kytičky 🌼

Když se řekne kamarád

V pátek 5.4. 24 se děti aktivně zapojily do programu hradeckého biskupství. Vedl děti k uvědomění, jak důležité je odpustit někomu, kdo nám ublížil. Vědět, že každý dospělý i dítě může v životě udělat chybu, ale nemusíme ji již znovu opakovat.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kdyz-se-rekne-kamarad-kyticky

Velikonoční dílny

26.3.2024 odpoledne k nám zavítali rodiče na jarní tvořivou dílnu. Moc děkujeme za krásné originální stádečko oveček, které s dětmi vytvořili. Za odměnu jim děti zazpívaly, zahrály, zatančily a řekly velikonoční koledu. Proběhlo velmi příjemné odpoledne s velkou účastí.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/velikonocni-dilny-kyticky-2

Pečení jidášů

V pondělí 25.3.2024 jsme se s dětmi ve třídě Kytiček dali do pečení jidášů. Vyzkoušely různé tvary – šneky, srdíčka, zajíčky… Pochutnaly si na nich při odpolední svačince a ještě si donesly na ochutnávku domů. Zkrátka byla to akce – Peče celá školka!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-jidasku-kyticky

„Než vyroste rostlinka…''

 

Ve středu 13.3.24 nás po roce opět navštívila paní Marta Kmoníčková z Centra rozvoje z České Skalice. Vloni jsme vyráběli hmyzí hotely a letos jsme zkoumali, co rostlinky potřebují k tomu, aby pěkně vyrostly. Děti si zasely semínka řeřichy do několika květináčků a následující dny budeme pozorovat, v jakých podmínkách nejlépe rostou.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/nez-vyroste-rostlinka-kyticky

Kytičky na MěÚ

V pátek 8.3. jsme se vypravili na návštěvu Městského úřadu. V průběhu měsíce února jsme s dětmi hovořili a nabízeli jim tvořivé činnosti na téma povolání. Pouze několik dětí ze třídy ví, co dělá jejich maminka a tatínek v práci. Požádali jsme proto paní Macek Srkalovou, jestli bychom se za ní nemohli přijít podívat na její pracoviště na MěÚ. Děkujeme jí za zorganizování zajímavě prožitého dopoledne. Podívali jsme se do pracovny pana starosty, nakoukli do oddací síně, do kanceláře odboru školství i životního prostředí, na evidenci osob a pozdravili jsme p. Broumovou na oddělení vybírání poplatků. Na závěr nás přivítali na informačním centru.  

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kyticky-na-meu

Návštěva na ZŠ Boženy Němcové

Dne 6.3. jsme byli s předškoláky na návštěvě na ZŠ Boženy Němcové. Vyučovací hodinu plnou tělocviku vedla paní Kunová. Děti se zábavnou formou protáhly, zahrály si pohybové hry, proběhly si pohybovou dráhu, a nakonec se vydýchaly. Děti byly nadšené a už se těší na další návštěvu.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-na-zs-bozeny-nemcove

Karneval u Kytiček

Karneval, to je bál, hleď abys ho neprohrál! Ne, nám se karneval v pátek 16. 2. báječně vydařil a nic nám nechybělo.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/karneval-u-kyticek

Veselý týden u Kytiček

12. – 16.2.2024. Prožili jsme den PUNTÍKOVÝ, PRUHOVANÝ, KLOBOUKOVÝ a DEN S BRÝLEMI. Zábava končila karnevalem. Děti vše absolvovaly díky podpoře rodičů nádherně stylizované nejen na karnevale, ale každý den a za to jim patří velký dík!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vesely-tyden-u-kyticek-24

Pečeme sýrové rohlíky

V pátek 9.2.24 jsme si vyzkoušeli práci pekařů. Rozhodli jsme se trochu narychlo, a proto jsme si práci trochu usnadnili, a pracovali jsme už s hotovým těstem. Sýrové rohlíčky byly trochu suché, ale to co si ukuchtíme vždycky s chutí sníme. Je to tak i s ranní svačinkou! Pokud si ji sami připravíme, vždycky lépe chutná a nemáme zbytky !!!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceme-syrove-rohliky

Tancem do pekel

30.1.2024 byly děti v divadle na pohádce „Tancem do pekel„. Pohádkový příběh v podání jaroměřského ochotnického souboru se všem velice líbil a radost přehlušila případné obavy z pekelné čertí atmosféry.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/tancem-do-pekel

Pečení bábovky

Dnes 18. 1. 2024 jsme se dali do pečení a bábovka se povedla! Děti velmi zaujal vyšlehaný sníh z bílků – jak to, že se z misky nevyklopil …. Báječně si po obědě všichni ochutnali.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-babovky

Pekáčování

17.1. - konečně pekáčujeme!!! Poprvé nebo naposledy?

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/pekacovani

Hory, doly

15.1. – 19.1.2024 - Pokud to podmínky dovolí, chodíme si hrát na „hory – doly“ k zimnímu stadionu. Děti si to přejí, baví je zdolávat kopce sněhu, stavět z kusů sněhu, nebo se jen tak klouzat po zemi …

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/hory-doly

Tak jde čas

Týden 15.1. – 19.1. Jaro, léto, podzim, zima – to je celý rok! Tak s dětmi zpíváme a zároveň  se učíme zpracovávat formou her čas. A to – dny v týdnu, čas během jednoho celého dne, názvy měsíců, roční období ….

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/tak-jde-cas

Batůžkový výlet 

V pátek 12.1.24 jsme po dlouhé době vyrazili na batůžkový výlet. Původní plán byl donést srnkám a zajícům nějaké dobroty na pole pod jaroměřským nádražím. Počasí nám přálo. Žádný velký mráz a vykouklo sluníčko! Cesta nás ale vedla dál po druhé straně nádraží do Jezbin. Trochu jsme hledali, trochu jsme bloudili mezi zahrádkami, ale nakonec jsme se vymotali a s malým zpožděním jsme dorazili do školky.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/batuzkovy-vylet-kyticky-2

Návštěva kostela

8.1.2024 se byly děti z Kytiček podívat v kostele sv. Mikuláše v Jaroměři. Připomněly si tak, kdo byl Baltazar, Melichar a Kašpar.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/navsteva-kostela-kyticky

Pečení u Kytiček

Ve čtvrtek 7.12.2023 jsme se s dětmi z Kytiček dali do pečení, všichni přiložili ruce k dílu a v poledne byly plná krabice.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-u-kyticek

Dílna s rodiči v Kytičkách

V úterý 28.11.2023 jsme se ve školce ve třídě Kytiček sešli s rodiči a společně vyrobili vánoční staročeské ozdoby na stromeček. Děti měly velkou radost nejen ze svítícího stromečku, ale také ze společné práce. A teď už zbývá čekání na nadílku ……

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/dilna-s-rodici-v-kytickach

Malá technická univerzita: Digitální gramotnost

Dnes 29.11.2023 jsme ve školce přivítali lektorku Malé technické univerzity s programem digitální gramotnosti pro předškolní děti. Děti pracovaly ve skupinkách se čtvercovou sítí. Učily se logickému uvažování, kombinačním schopnostem, a to vše prožitkovou formou.

https://www.mtuni.cz/programy-pro-deti/

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/mala-technicka-univerzita-2023

Výlet k nemocnici

V pátek 24.11.2023 jsme se s dětmi namísto výletu do Semonic vypravili do okolí s cílem záchranné stanice první pomoci u nemocnice.  Chtěli jsme se vyhnout delšímu pobytu v nepříznivém počasí a zároveň zakončit téma – péče o naše zdraví. Avšak déšť nás v krátkých vlnách několikrát doběhl. Děti vše statečně zvládly a připravenou dobrůtku z batůžku ochutnaly až po návratu do školky.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/vylet-k-nemocnici-kyticky

Zdravé kuchaření

Ve středu 15.11. nám paní kuchařka připravila suroviny a děti si samy „ukuchtily‘‘ zdravou svačinku. Celozrnné jednohubky s ricottou a zeleninou. Kuchaření je u nás ve třídě asi nejoblíbenější činnost. Děti se nikdy nenechají pobízet a je vidět, že většina z nich má zkušenost z domova. Co jsme si navařili, to jsme snědli a bylo to výborné!


https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/zdrave-kuchareni

Pečení svatomartinských rohlíčků 

A opět děti pekaři! V pátek 10.11.2023 jsme se dostali k pečení svatomartinských rohlíčků, den před svátkem sv. Martina. Pečení děti náramně baví a jsou již velice zručné ve zpracovávání těsta. Co následně paní kuchařka upekla, děti spořádaly při odpolední svačince.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-svatomartinskych-rohlicku-u-kyticek

Dýňování

3.11.2023 jsme vyhráli zápas s obří dýní. Pomohl nám náš údržbář pan Tomek a děti pak poctivě vydlabávaly semínka.

Na závěr pár fotek z podzimních vycházek. Děti bavilo lezení na stromy a sklepávání ořechů.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/dynovani

Zdravé mlsání u Kytiček

Ve středu 1.11. jsme se pustili do přípravy zdravého mlsání. Celé ráno jsme průběžně strouhali jablíčka a mrkve, osladili medem a přidali trochu vitamínu C z citronu. 

Za pět minut bylo snědeno, takže salátek se zřejmě povedl !!!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/zdrave-mlsani-u-kyticek

Jablíčkové pečení

Dnes ve středu 25.10.2023 jsme se dali do pečení. Michalka nám přinesla krásná jablíčka a děti strouhaly, pokládaly je na těsto, „skořicovaly a vanilkovaly“, až byl štrůdlík připraven do trouby. Paní kuchařky nám je báječně upekly a zbylo už jen popřát – dobrou chuť !

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/jablickove-peceni

Kytičky v Kuksu

Dnes 11.října 2023 jsme s dětmi ze třídy Kytiček využili krásné počasí a vypravili se na výlet do Kuksu. Prohlédli jsme si Braunovy sochy a zamířili do zahrady. Okouzlily nás vůní i květy krásné bylinky a také jsme našli mnoho druhů zeleniny, o které se právě učíme. Jízda vlakem se dětem také velmi líbila.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kyticky-v-kuksu-2023

Bramborové placky

5.10. Dnes jsme od rána u Kytiček kuchtili a pomáhaly všechny děti. Loupaly, strouhaly a mačkaly brambory.  Přidali jsme vajíčka, sůl a mouku a pak už jen váleli placky a pekli. Byla to velká pochoutka! Škoda, že nejsou všichni na fotkách, protože byli skvělí!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/bramborove-placky

Pečení koláčků u Kytiček

27.9.2023 se děti ze třídy Kytiček pustily do pečení koláčků. Krásně jim to šlo a ještě nám koláčky provoněly celou školku.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/peceni-kolacu-u-kyticek

Kytičky v knihovně

V úterý 26.9.2023 jsme s dětmi z Kytiček navštívili Městskou knihovnu v Jaroměři. Paní Karásková vytvořila příjemnou atmosféru pro hodinku s knihou, děti byly sdílné a spolupráce s ní je naplňovala. Knihovnici překvapily znalostí dětské literatury i vyjádřením o smyslu práce s knihou a jejími zásadami.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kyticky-v-knihovne-2023

Ovocná svačinka

V pátek 22.9. si děti připravily odpolední svačinku z části samy podle chuti. Ovocné špízy chutnaly všem!

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/ovocna-svacinka

Kytičky na výletě za pohádkou

Vyjeli jsme si tak trochu jinak za pohádkou do České Skalice. Krátké zastavení u Barunčiny školy, prohlídka vytesaných dřevěných skulptur, znázorňujících výrazné prvky známých pohádek, jako třeba – perníková chaloupka, ježibaba, princezna se zlatou hvězdou, Popelka, král Miroslav, neposlušná kůzlata, sedm havranů, posluchačská lavička, …. Ozdobou pak byla nádherná zahrada, plná rozkvetlých jiřin.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/kyticky-na-vylete-za-pohadkou

První týden u Kytiček

Celý týden jsme si hráli se svými kamarády, které jsme dlouho neviděli. Vyprávěli jsme si o kamarádství a přemýšleli o tom, proč právě tenhle kamarád je ten pravý. Společně jsme si v průběhu dnů ve školce připomínali pravidla, která dodržujeme, abychom se spolu cítili příjemně a byli v bezpečí. Ale hlavně! Máme nového kamaráda pohádkového kašpárka Nazdárka, který si s námi poslechl první pohádku z celoročního plánu: Paleček a jeho kamarádi.

https://www.rajce.idnes.cz/materskaskolajaromer/album/prvni-tyden-u-kyticek