Výskyt černého kašle v MŠ Jaroměř

Vážení rodiče,

v naší MŠ Jaroměř máme na pracovišti Knappova první potvrzený případ černého kašle. Jedná se o vysoce infekční onemocnění, proto prosíme, sledujte zdravotní stav a případné příznaky u svých dětí.

1.     V případě podezření kontaktujte svého pediatra a zároveň informujte pedagogy v MŠ.

2.       Jakékoliv infekční onemocnění dítěte jsou zákonní zástupci dítěte povinni oznámit škole ihned:   https://www.ms-jaromer.cz/sm%C4%9Brnice/%C5%A1koln%C3%AD-%C5%99%C3%A1d

3.      Jaké jsou příznaky černého kašle?

·         Nejprve jsou příznaky podobné běžnému nachlazení (kýchání, rýma, mírná horečka a slabý kašel).

·         Mezi hlavní symptomy černého kašle patří silný kašel, únava, horečka a další respirační obtíže. Během dvou týdnů kašel nabývá na závažnosti a vyznačuje se záchvaty intenzivního dusivého kašle, po nichž následuje typické „zakokrhání“ nebo sípavý vdech. Může se objevit i zvracení, těžká únava, u malých dětí vysoké horečky, křeče, poruchy vědomí nebo krvácení do kůže, spojivek a mozku.

·         Pokud Vaše dítě vykazuje jakékoliv příznaky onemocnění, kontaktujte pediatra.

4.       S viditelně zdravým dítětem není potřeba vyhledat lékařskou péči jen z důvodu kontaktu s nakaženým ani omezovat sociální kontakty.

5.      Zkontrolujte, zdali je Vaše dítě očkováno a přeočkováno mezi 10. a 11. rokem proti černému kašli.  Případně zkonzultujte s pediatrem možnosti přeočkování dítěte i rodiny.

Vzhledem k výše uvedenému Vás prosíme, abyste nebrali na lehkou váhu projevy kašlání u Vašich dětí, i když jsou proti této nemoci očkovány. Zásadní příčinou návratu této nemoci je podle odborníků krátká účinnost současně používané vakcíny. Zároveň prosíme, kontaktujte Vašeho dětského lékaře a o výskytu černého kašle v Mateřské škole Jaroměř ho informujte.

Děkujeme za pochopení.

Mgr. Šárka Čechová