Směrnice


 

Mateřská škola Jaroměř, Lužická 321


Provozní řád

odloučeného pracoviště MŠ Zavadilka


Vypracovala: Mgr. Šárka Čechová, ředitelka školy

Schválila: Mgr. Šárka Čechová, ředitelka školy

Vydáno dne: 31.8.2022

Účinnost od: 1. 9. 2022

Zrušena směrnice: Provozní řád pro pracoviště Zavadilka z 31.8.2021


Změny ve směrnici jsou prováděny formou oprav v textu směrnice a zaznačením úpravy do úvodní masky.

Číslo

Datum úpravy

Opravená část

Účinnost od

Provedl

 

1. Údaje o zařízení

 

Právní subjekt:       Mateřská škola Jaroměř, Lužická 321, 551 01

IČO : 71008063

Tel.: 491 812 460

e-mail: msjaro@seznam.cz

webové stránky: ms.jaromer.estranky.cz

ředitelka školy: Mgr. Čechová Šárka

Zřizovatel: Město Jaroměř

 

Odloučené pracoviště:       Mateřská škola Na Zavadilce 647, Jaroměř 551 01

Tel.: 491 816 080

e-mail: mszavadilka@seznam.cz

 

Vedoucí zařízení: Romana Gabrišová, zástupkyně ředitelky pro pracoviště Zavadilka

 

Typ: MŠ s celodenním provozem

Stanovená kapacita: 112 dětí

Provozní doba: 6.00 – 16.30 hod.

Počet tříd: 4

 

2. Režimové požadavky

Režim dne je rámcově stanoven, učitelky ho pružně přizpůsobují aktuálním potřebám dětí. V mateřské škole je dostatečně dbáno na soukromí dětí, pokud mají potřebu uchýlit se do klidového koutku a neúčastnit se společných činností, je jim to umožněno. Spojování tříd je omezeno na dobu nezbytně nutnou.

Příchod dětí do MŠ: nástup dětí v době od 6.00 do 8.00 nebo po domluvě i během dopoledne. Rodiče jsou povinni dovést dítě do třídy a osobně je předat učitelce. Nepřítomnost dítěte v MŠ jsou rodiče povinni oznámit MŠ neprodleně. Před známou nepřítomností omlouvají rodiče dítě předem.

Spontánní hry: probíhají celý den, prolínají se s činnostmi řízenými učitelkami ve vyváženém poměru, se zřetelem na individuální potřeby dětí.

Didakticky cílené činnosti: probíhají v průběhu celého dne formou individuálních, skupinových či frontálních činností, vycházejí z potřeb a zájmů dětí.

Pohybové aktivity: zdravotně zaměřená cvičení (vyrovnávací, protahovací, uvolňovací, dechová, relaxační) a pohybové hry, průběžně pohybové chvilky a hudebně pohybové činnosti, ranní cvičení na školní zahradě, didakticky cílené pohybové činnosti, denně dostatečné zařazování pohybu při spontánních hrách a pobytu venku, ložnice ve třídě Berušek a Sluníček kde se rozkládají matrace, se také využívá jako tělocvična.

Sledování televize a videa: televize je využívána pouze v případě nepříznivého počasí, maximálně 2x týdně po půlhodině. Děti se dívají pouze na televizní pořady, které jsou určené právě jim. Program sledují jen ty děti, které mají zájem pořad sledovat.

Pobyt venku: Je organizován mezi 9:30 a 11:30 hodin dle věku, počasí a stavu ovzduší, při příznivém počasí i odpoledne. V letních měsících je provoz přizpůsoben tak, aby byly činnosti přenášeny ven od ranních činností. Pobyt venku se neuskutečňuje při mrazu pod -10 °C, při silném větru, dešti a inverzích. Pro pobyt venku je co nejvíce využívána školní zahrada, v letních měsících se tam přesouvají i některé školní aktivity. Děti mají k dispozici oplocený areál školní zahrady. Zahrada je osázena rostlinami a dřevinami zdravotně nezávadnými. Údržba školní zahrady je prováděna dle potřeby (sekání trávy, seřezávání keřů, hrabání a úklid listí atd.). Pískoviště jsou denně přikrývána sítěmi proti znečištění zvířaty, výměna písku se provádí po 2 letech. V letním období se provádí podle potřeby kropení písku v pískovišti. Pro pobyt venku je využíváno i nejbližší okolí mateřské školy (dětské hřiště apod.). Součástí je i zahradní místnost, kde je v jedné části WC, umyvadlo, mýdlo, ručníky, toaletní papír, a ve druhé části místnosti je úschovna sezónních pomůcek a hraček. Vše je upravováno a průběžně udržováno pro bezpečný pobyt dětí venku, 1x za rok je prováděna odborná revize tělovýchovného nářadí v MŠ i na školní zahradě.

 

Spánek, odpočinek, klidové činnosti: Probíhá od 12.00hod. – 13.00hod/ 13.45 hod. – podle věku. Respektujeme individuální potřeby dítěte, proto rozlišujeme spánek a odpočinek dětí.

Spánek probíhá především ve stabilní ložnici u nejmenších dětí 1. třídy Motýlků.  Matrace se rozkládají ve třídě Rybiček, Sluníček a Berušek. Matrace jsou uložené v dobře větratelných skříních. Děti mají možnost individuálně volit délku odpočinku a postupně se zúčastňovat klidových aktivit. Tyto aktivity jsou organizovány tak, aby nerušily děti s potřebou spánku nebo delšího odpočinku.

Režimová opatření:

·         Větrání: všechny prostory jsou v každém ročním období často větrány tak, aby byl zabezpečen dostatečný přívod čerstvého vzduchu

·         Pobyt v oddělené herně – tělocvičně: děti se mezi oběma hernami pohybují samostatně, podle předem určených pravidel v závislosti na vykonávané aktivitě, ale vždy za současného dozoru dalšího pedagogického (ve výjimečných případech nepedagogického) pracovníka.

·         Děti používají hygienická zařízení ve skupinách

3. Organizace školního stravování

Strava je připravována v mateřské škole. Doba podávání stravy je neměnná. Jídlo je vydáváno kuchařkami pro 2 třídy, v dalších 2 třídách je vydáváno uklízečkami (zaměstnanci jsou držiteli zdravotních průkazů, které jsou uloženy v kanceláři).

Doba podávání jídel:

 

Ranní svačinka:           od 8:30                

Oběd:                          od 11:30

Odpolední svačinka:   od 13.30
                             

Děti mají možnost si žádat o množství, při obědě používají dle svých schopností příbory. Děti si před obědem samy prostřou, usednou ke stolečku a poté jim dospělá osoba naleje polévku. Po skončení stolování si po sobě odnesou použité nádobí na jídelní vozík – všichni zaměstnanci vedou děti k samostatnosti, děti se obsluhují samy, nejmladším pomáhá učitelka a provozní zaměstnanci. Časový odstup mezi jídly nepřesahuje 3 hodiny.

V rámci pitného režimu mají děti možnost požívat nápoje v průběhu celého pobytu v samoobslužném režimu podle vlastního pocitu žízně. Každé dítě má svůj vlastní označený hrneček, na zahradě využíváme pítka.

Strava je připravovaná podle hygienických norem a receptur s dostatkem vitamínů, vlákniny a je pravidelně vyhodnocován spotřební koš. Při převozu a výdeji jídla je dbáno na dodržení stanovené teploty, určené hygienickými předpisy.

Zaměstnanci školní jídelny jsou proškoleni o hygienických normách.

4. Způsob nakládání s prádlem

Ve stálé ložnici třídy Motýlků děti odpočívají na lehátkách, mezi lehátky je dodržován dostatečný rozestup. Lůžkoviny na odpolední spánek jsou tvořeny dekou a polštářkem.

Ve třídě Rybiček, Berušek a Sluníček odpočívají děti na matracích, které se denně rozkládají. Lůžkoviny jsou tvořeny povlečeným polštářkem a dekou.

Povlečení na polštáře a deky se vyměňují 1x za 3 týdny, ručníky 1x týdně. Místnost na odpočinek je pravidelně větrána, podlaha se denně vytírá na vlhko a koberec vysává.

Způsob praní: Prádlo je práno v naší MŠ, kde se pere pro celý právní subjekt. Vyvařují se utěrky, ručníky, povlečení a prostěradla. Pro MŠ se perou i záclony, ubrusy a pracovní oblečení provozních zaměstnanců.

Manipulace s prádlem: použité prádlo z naší MŠ je okamžitě přeneseno na vyprání. Čisté vyžehlené nebo vymandlované prádlo je dodáváno v čistých koších a umístěno v uzavřené skříni určené jen pro čisté prádlo. 1x v měsíci se omyjí regály na čisté prádlo dezinfekčním roztokem.

5. Úklid

Denní úklid se provádí vytíráním podlah na vlhko (po příchodu dětí – šatny, po stolování – jídelny, při odpol. spánku – umývárny), vysáváním koberců, mytím WC a umyvadel dezinfekcí, utíráním prachu.

1x týdně – výměna ručníků, vytírání společných prostor dezinfekcí, mytí hřebenů v dezinfekci

1x za 3 týdny – výměna ložního prádla

1x za měsíc – generální úklid (mytí hraček dezinfekcí, mytí dveří, obkladů, nábytku, leštění podlah, omývání květin a radiátorů)

4x ročně – mytí oken, krytů zářivek a osvětlení

Odpadky jsou odnášeny každý den do přistavěného kontejneru, který je každý týden vyvážen Technickými službami.

6. Otužování a ozdravná opatření

K otužování dětí přispívá: pravidelné větrání tříd, regulace teploty ve třídách při vytápění, kontrola vhodného oblečení dětí ve třídě i venku, otužování vodou v letních měsících sprchováním, dostatečný pobyt venku, plavecký výcvik, realizace vycházek a batůžkových výletů do přírody.

Ve třídách větrají uklízečky ráno před příchodem dětí a po odchodu dětí na pobyt venku. Za přítomnosti dětí se ve třídách větrá podle potřeby ventilacemi. V zimním období se větrá krátce a intenzívně.

8. Závěrečné ustanovení

Provozní řád MŠ je zpracován v souladu se zákonem č.561/2004 Sb., školský zákon, v souladu s vyhláškou MŠMT 14/2005 Sb., o předškolním vzdělávání a zákonem č. 258/2000 Sb., o ochraně veřejného zdraví.

Provozní řád je trvale umístěn na volně přístupném místě, je závazný pro všechny zaměstnance školy a zaměstnanci byli s jeho obsahem prokazatelně seznámeni.

Seznámení s provozním řádem tvoří součást vstupního a periodického školení zaměstnanců školy.

 

 

Mgr. Šárka Čechová, ředitelka školy