Provozní řád zahrady

1. 9. 2019

Zrušena směrnice:

Provozní řád zahrady pro pracoviště Knappova z 31. 8. 2017

Zahrada je oplocena ze všech stran a slouží pouze pro potřeby naší školy.

Zahrada nabízí  jednotlivé zóny podle možností a vhodnosti využití, například sportovní zónu, zónu pro výuku enviromentální (bylinková zahrádka, hmyzí domky, broukoviště smyslové stezky, křoviny) i zónu herní.  Nabízí nám prostor, ve kterém můžeme vnímat a rozlišovat věci pomocí všech smyslů. Jsou zde soustředěny 3 pískoviště a asfaltová plocha sloužící k jízdě na koloběžkách.

Rovná travnatá plocha uprostřed zahrady slouží k pohybovým a míčovým hrám. Zatravněný uměle vytvořený kopcovitý povrch slouží ke zdokonalování dovedností v oblasti hrubé motoriky, koordinaci lokomoce a zvládnutí běžných způsobů pohybu – prolézání tunely, běh po nerovném terénu a v zimě jako místo pro sáňkování či bobování.

Každodenní otevírání a zavírání zahrady provádí pedagogičtí pracovníci, kteří mají ranní či odpolední pracovní dobu.

Výměra zahrady je dostačující na počet dětí.

Venkovní vybavení je s v souladu s ČSN EN 1176

Venkovní vybavení:   3 x pískoviště

1 x kompostér

1 x skluzavka

1 x dětský hrad se skluzavkou

1 x houpačka – „ hnízdo“

1 x altán

1 x betonová plocha vhodná ke stolování atp.

malé dětské přenosné lavičky

2 x venkovní učebna – divadlo

2 x dřevěný dalekohled

1x domeček z kmenů

1x hmatový chodníček

1 x police na hračky s tabulí – samonosná

1 x vyvýšený záhon

1 x lavice oblouková – hranostaj

1 x lavice rovná – tchoř

1 x interaktivní tabule dřevěná

1 x hudební prvek – xylofon

1 x hudební prvek - dendrofon

1 x domek se skluzavkou

1 x přenosný dřev. koník

3 x dřevěná kolébačka ptáček (Dlask, střízlík, sýkora)

2 x dětská branka – ELBY fun

1 x lanová pavučina

1 x zahradní domek na ukládání pomůcek pro děti,WC a umyvadlo

1 x hmyzí hotel

1 x krmítko pro ptáky bez napajedla

5 x budka pro ptáky

1 x domeček pro ježky

1 x nádrž na sběr dešťové vody – uzavřená

1 x dřevěná nádoba na vodu – otevřená

1 x meteobudka

1. Denní úklid

Před návštěvou zahrady provede p. uklízečka denní úklid - vizuální kontrolu všech ploch, úklid odpadků z plochy zahrady, úklid sociálního zařízení. Pedagogičtí pracovníci průběžně kontrolují stav vybavení (úrazová prevence). Před ukončením pobytu je povinností pedagogických pracovníků i dětí uklidit veškeré vybavení na své místo a vše uzamknout, zamést obruby pískovišť a ukotvit ochranné plachty. V letních měsících se písek před hrou dětí kropí studenou vodou.

2. Průběžná péče o herní prvky a mobiliář

Provozní zaměstnanci (p. uklizečka a pan údržbář) denně uklízí zahradní domeček       na hračky, včetně WC a umývadla. Denně kontrolují stav zahrady před vstupem dětí, o stavu se provádí písemný záznam fyzických kontrol prostranství do určeného sešitu. Při zjištění závad vše neprodleně nahlásí vedení školy a společně zajistí jejich odstranění.

3. Péče o zeleň

Pravidelně je prováděno sekání trávy a údržba zeleně tak, aby nebyla ohrožena bezpečnost dětí. Posekaná tráva se odváží mimo prostor MŠ, průřezy stromů a keřů zajišťuje p. údržbář.  V podzimních měsících pravidelně hrabe a odváží listí mimo prostor MŠ a pravidelně provádí vizuální kontrolu technického stavu herních prvků a mobiliáře.

Závlahu zahrady v letních měsících zajišťují provozní zaměstnanci. Používána je pitná voda z řadu, která je rovněž využívána v letních měsících i na otužování dětí. O rostliny ve vyvýšeném záhonu pečují dětí s dopomocí pedagogických pracovníků, které využívají vodu z nádoby sloužící na sběr dešťové vody.

Všichni pracovníci dbají na estetickou úpravu, čistotu a pořádek hracích ploch na zahradě Mateřské školy.

4. Údržba pískoviště

Pískoviště jsou zakryta vodopropustnou plachtou a tím jsou chráněna proti znečistění. Sítě odkrývají a zakrývají učitelky. V případě potřeby kropí p. uklízečky pískoviště v dostatečném předstihu, než jdou děti ven.

Údržbář:

5. Provoz zahrady

Provozní doba: dle provozu MŠ, mimo uzavření MŠ a ve volné dny (svátky apod.)

Učitelky zodpovídají za bezpečnost dětí při pobytu venku a dle toho organizují činnosti tak, aby preventivně předcházely úrazům (pracovní řád pro zaměstnance škol).

Denně se provádí kontrola zahrady – úklid odpadků z plochy hřiště, úklid sociálního zařízení i pravidelná denní vizuální kontrola technického stavu herních prvků a mobiliáře.

6. Roční revize, revize herních prvků

Každoročně se provádí odborná revize veškerého zahradního vybavení, kde je zjišťována celková bezpečnostní úroveň. Provádí se případná oprava, nebo likvidace. Z každé takovéto kontroly je proveden zápis, který je uložen v ředitelně.