Provozní řád zahrady

Vydáno dne: 31.8.2021

Účinnost od: 1. 9. 2021

Zrušena směrnice: Provozní řád zahrady pro pracoviště Zavadilka z 30. 8. 2019

Pozemek školní zahrady se rozkládá v bezprostředním okolí členité budovy naší MŠ.  Je porostlá nezávadnými, vesměs vzrostlými dřevinami. Každý pavilon má svoji část zahrady vybavenou pískovištěm, houpačkou, altánem, na jedné stojí dřevěný domeček, plechový domek, který slouží jako úložiště hraček, je umístěn na zahradě třídy Rybiček. Součástí této části zahrady je terasa.

Společná zahrada, využívaná k odpoledním činnostem se rozkládá východně za hospodářskou budovou. Je vybavena pískovištěm, „housenkou na prolézání“, houpačkou hnízdečko, houpadlem pružinovým Koník a Koza, prolézačkou Paraván, skluzavkou Struhadlo, lanovou dráhou mezi stromy, pítkem a hřištěm s plochou Smart Soft.

Údržbu všech prostranství provádí údržbář.

Vybavení:

-          5x pískoviště

-          1 dřevěný domeček

-          1 ks altánů

-          2 ks houpaček

-          1 ks housenky

-          1 kolotoče

-          1dřevěná věž (Sluníčka)

-          1 vahadlová houpačka

-          Houpačka Hnízdečko

-          Houpadlo pružinové koník

-          Houpadlo pružinové Koza

-          Prolézačka Paraván

-          Skluzavka struhadlo

-          Lanová dráha mezi stromy

-          Plocha Smart Soft

-          Pítko

1. Denní úklid

Ráno od 8. hodiny provádí údržbář kontrolu chodníků a prostor pod spojovacími „průchody“ mezi pavilony a hřiště s plochou Smart Soft – v případě znečištění zametá, čistí plochu dle pokynů údržby.

V případě prašnosti školnice a uklízečky kropí pískoviště.

Před ukončením pobytu na zahradě je povinností ped. pracovníků uklidit veškeré vybavení na své místo, zamést obruby pískovišť a zakrýt pískoviště ochrannými plachtami.

2. Průběžná péče o zahradu a herní prvky

Každé ráno provede školnice prohlídku celého prostranství zahrady, okamžitě odstraňuje

zjištěné závady, případně nahlásí zástupkyni ředitelky a společně zajistí jejich odstranění.

Školnice denně provádí písemný záznam fyzických kontrol prostranství.

Uklízečka ráno podle potřeby kropí v dostatečném předstihu pískoviště, než jdou děti ven.

Před návštěvou zahrady první učitelka provede vizuální kontrolu všech ploch (prevence

úrazu).

Poslední učitelka uzamkne sklad na hračky, WC, přístup na zahradu.

Údržbář plochu hřiště Smart Soft udržuje(čistí) dle pokynů, se kterými se seznámil.
Pítko na zimní období odinstaluje – pročistí a uklidí do skladu.

3. Péče o zeleň

Údržbář seká a uklízí travnaté plochy ve 14-ti denním intervalu, ošetřuje stromy, keře.

Hrabe listí, uklízí spadané větve, ovoce, odstraňuje kameny, pařezy.

Prořezává stromy, keře.

Všichni zaměstnanci dbají na estetickou úpravu, čistotu a pořádek hracích ploch na zahradě. O venkovní truhlíky pečují pedag. pracovníci společně s dětmi.

4. Údržba pískoviště
Každé pískoviště je vybaveno ochrannou plachtou.

Údržbář:

Kontrola stavu obrub pískoviště.

2x během roku překopání písku.

1x ročně vybrání pískoviště na plochu – během zimního období je písek ponechán na ploše k promrznutí

1x za 6 let výměna písku, používán písek kopaný o hrubosti 0,4.

5. Provoz zahrady

Učitelky zodpovídají za bezpečnost dětí a podle toho organizují pobyt na školní zahradě

takovým způsobem, aby předcházely zdravotním obtížím a úrazům dětí.
Učitelky si s dětmi před vstupem na zahradu připomínají vytyčená bezpečnostní pravidla.

Prostory zahrady slouží výhradně pro děti mateřské školy a jejich výchovně vzdělávací práci.
Zimní provoz – v zimním období se nepoužívají herní prvky z důvodu bezpečnosti, ochrany a zdraví dětí

6. Roční revize, revize herních prvků

Revize provádí odborná firma a je protokolárně zanesena.

Doporučuje případné opravy, nebo likvidaci – výměnou za nový, certifikovaný výrobek,

opatřený veškerou dokumentací.