Zápis do MŠ

Organizace a podmínky pro přijímání dětí

na školní rok 2024/2025

I.

Údaje o škole

1.      Přijímání dětí do mateřské školy probíhá podle zákona č. 561/2004 Sb. (školský zákon) a podle prováděcí vyhlášky č. 14/2005 Sb. o předškolním vzdělávání v platném znění podle kritérií přijímání, které stanoví ředitelka školy. Přijímání probíhá ve správním řízení (Správní řád č. 500/2004 Sb.).

2.      Součásti organizace:

·         Mateřská škola (v sídle a všech odloučených pracovištích)

o Lužická 321, 551 01 Jaroměř

o Knappova 811, 551 01 Jaroměř

o Na Zavadilce 647, 551 01 Jaroměř

o Tyršova 119, 551 02 Josefov

·         Školní jídelna (v sídle a všech odloučených pracovištích )

II.

Kritéria pro přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání v mateřské škole

pro školní rok 2024/2025

K předškolnímu vzdělávání budou přijímány děti, které dosáhnou věku dvou let nejpozději do 31. 8. 2024, které se podrobily stanoveným pravidelným očkováním, mají doklad, že jsou proti nákaze imunní nebo se nemohou očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Povinnost očkování neplatí pro děti, na které se vztahuje povinné předškolní vzdělávání.

Zákonný zástupce dítěte je povinen přihlásit dítě k zápisu k předškolnímu vzdělávání od počátku školního roku, který následuje po dni, kdy dítě dosáhne pátého roku věku.

Děti se nepřijímají do jednotlivých pracovišť, ale do mateřské školy, jejíž činnost vykonává Mateřská škola Jaroměř, Lužická 321. Všechny žádosti se posuzují podle stanovených kritérií dohromady a následně se děti rozdělují do jednotlivých pracovišť.

Od školního roku 2024/2025 bude přijímáno 80 dětí.

III.

Podmínky přijímání

1.   Děti se přijímají především k 1. září, v průběhu školního roku budou přijímány pouze, bude-li volná kapacita.

2.   K docházce sourozenců do jednoho zařízení se přihlíží pouze do kapacitních možností.

3.   Daná kritéria přijímání se vztahují i na přijímání cizích státních příslušníků, kteří mají stejný přístup ke vzdělání jako občané ČR:

a.   občané Evropské unie a jejich rodinní příslušníci

b.   osoby, které mají právo pobytu na území ČR na dobu delší 90 dnů (příp. jsou osobami oprávněnými pobývat na území ČR za účelem výzkumu, azylanty, osobami požívajícími dočasné ochrany, žadateli o udělení mezinárodní ochrany nebo osobami požívajícími dočasné ochrany).

Osoby uvedené podle písm. b) se stávají dětmi školy, pokud ředitelce školy prokáží oprávněnost svého pobytu na území ČR dle §20 zákona č. 343/2007 Sb.

4.     Zařazení dítěte se zdravotním postižením rozhodne ředitelka školy na základě písemného vyjádření školského poradenského zařízení.

5.   Ukončení docházky dítěte ze strany zákonných zástupců je nutné podat ředitelce školy písemně.

6.   Zákonní zástupci dítěte budou po podání žádosti k přijetí dítěte do mateřské školy vyrozuměni ředitelkou školy o přijetí či nepřijetí dítěte k předškolnímu vzdělávání po ukončení zápisu v zákonně stanovené lhůtě.

IV.

Organizace přijímání

1.   Přijímání dětí k docházce do mateřské školy probíhá formou zápisu, a to na začátku měsíce května. Děti mohou být přijaty i v průběhu školního roku, pokud není naplněna kapacita školy. Termín zápisu je projednán se zřizovatelem a rodiče i veřejnost je informována v Jaroměřském zpravodaji, na nástěnkách a informačních tabulích ve všech odloučených pracovištích a webových stránkách mateřské školy.

2.   Informace o zápisu jsou zveřejňovány informačním letákem „Zápis do MŠ“, kde je uveden termín zápisu, čas, místo, seznam potřebných dokumentů k zápisu a vnitřním předpisem „Kriteria přijímání“ - je zveřejňováno vždy s předstihem dvou měsíců před zápisem.

3.   Dítě se do mateřské školy přijímá na základě žádosti (přihlášky). Přihlášku si mohou rodiče vyzvednout na každém odloučeném pracovišti Mateřské školy Jaroměř, Lužická 321 nebo vytisknout na webu školy.

4.   Při přijímání dětí k předškolnímu vzdělávání je nutno dodržet podmínky stanovené v § 50 zákona č. 258/2000 Sb. (Zákon o ochraně veřejného zdraví). Mateřská škola může přijmout pouze dítě, které se podrobilo stanoveným pravidelným očkováním, má doklad, že je proti nákaze imunní nebo se nemůže očkování podrobit pro trvalou kontraindikaci. Proto je součástí přihlášky i lékařské potvrzení, že dítě řádně očkováno. Povinnost očkování neplatí pro děti, na které se vztahuje povinné předškolní vzdělávání.

5.   Údaje a doklady stanovené pro přijetí dítěte do mateřské školy: rodný list dítěte, průkaz totožnosti zákonného zástupce, popř. doklad o zmocnění zastupovat dítě v přijímacím řízení v případě osob, které osobně pečují o dítě v pěstounské péči, vyjádření školského poradenského zařízení v případě dítěte se zdravotním postižením.

6.   V souladu s novelou zákona č. 561/2004 Sb., o předškolním, základním, středním, vyšším odborném a jiném vzdělávání (školský zákon), ve znění pozdějších předpisů se rozhodnutí o výsledku řízení u každého uchazeče, kterým se vyhovuje či nevyhovuje žádosti o přijetí k předškolnímu vzdělávání, oznamují zveřejněním seznamu uchazečů pod přiděleným registračním číslem.

7.   Seznam registračních čísel přijatých dětí bude vyvěšen na úředních deskách všech pracovišť mateřské školy, na webových stránkách školy v zákonem stanovené lhůtě.

8.   Rozhodnutí o přijetí ke vzdělávání nebude zasláno v písemné podobě. Bude vydáváno osobně na vyžádání do vlastních rukou spolu s dokumentací potřebnou pro vstup do MŠ.

9.      Rozhodnutí o nepřijetí je zasláno doporučeným dopisem s dodejkou případně do datových schránek fyzických osob.

10.   Rodiče přijatých dětí jsou povinni před nástupem k docházce složit na účet školy zálohu na stravné ve výši 1.000, - Kč.

Mgr. Šárka Čechová, ředitelka

Lužická 321